Základní škola a mateřská škola PETROVICE

Základní škola a mateřská škola Petrovice

Družina do odvolání otevřena do 16.00.

Ukrajinci uvařili vareniky

19. května proběhl projektový den...

Od začátku války na Ukrajině přišlo do naší školy už 12 dětí z Ukrajiny. Je jim 6 – 14 let a všichni se snažíme, aby jim u nás bylo dobře. Spolu s nimi máme ve škole ještě dvě asistentky z Ukrajiny, Olgu a Táňu. Pomáhají dětem s adaptací, s překonáním jazykové bariéry i s jejich strachy a smutky. Každý den máme společné hodiny češtiny pro cizince, ale v hodinách matematiky, zeměpisu, přírodopisu si už musí poradit sami. Všichni pedagogové však poskytují dětem maximální podporu a upravují pro ně výukové materiály. Ráda bych řekla, že u nás ve škole děti z Ukrajiny každý den projevují vděk, mají zájem se učit česky, a i když je někdy přepadá opravdu špatná nálada a únava, nesetkáváme se s žádným nepřijatelným chováním. Ale jsou to děti jako každé jiné, takže už netrpělivě vyhlížejí prázdniny.

19. května jsme uspořádali takový malý projektový den. Žáci z Ukrajiny chodí každý den na obědy k nám do školní jídelny, i když nikdy předtím nejedli knedlík ani kulajdu. V duchu principů multikulturní výchovy proto uvařili i oni nám. Tradiční ukrajinské jídlo vareniky mohly ochutnat všechny děti i učitelé z naší školy. A co že to je? Těstovinové taštičky plněné vším možným, něco mezi italskou raviolou a našim plněným knedlíkem. Někomu chutnalo, někomu méně, a tak je to v pořádku. Pro zájemce byl k dispozici i ukrajinsko-český recept, který děti vytvořily.

Když k nám první den přišly děti z Ukrajiny, řekla jsem jim: „Já vás budu učit česky a vy mě ukrajinsky.“ Ale Ukrajinci mě toho učí mnohem více. Vidím opravdovou národní hrdost, urputnost a vytrvalost a obrovskou lidskou sílu. Proto i já zvolám „Sláva Ukrajině!“ a všem jejím malým i velkým bojovníkům.

Eva Kubíčková

Datum vložení: 1. 6. 2022 12:04
Datum poslední aktualizace: 2. 6. 2022 11:23

ZŠ Petrovice

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

Když v červnu severní větry vějí, tu se bouřky opozdějí.

Svatý Jan Burian mlátí bez cepů.