1. pololetí v ŠD I

Pobyt venku

1. pololetí bylo plné aktivit...

Září

Provoz ŠD začal seznámením s chodem ŠD, bezpečnostními pravidly a školním řádem. Probrali jsme také krizové postupy. V průběhu měsíce září jsme se postupně připravovali na otevření programů. Proběhlo jejich představení jednotlivými vedoucími. V půlce měsíce jsme otevřeli program Cesta Velké Matky. Seznámili jsme se s jeho strukturou a probrali jednotlivá nosná témata. Prošli jsme si okolí školy a přilehlý les, kde se konají pravidelné lovecké stezky. Otevřeli jsme lakrosový kruh. Začali jsme se věnovat dravcům, poznávání podle peří, velikosti, siluet a typických znaků. Proběhla i částečná sklizeň kukuřice ze Tří sester. Většinu času trávíme venku. K tradičním činnostem mimo program patří sportovní hry. Uvnitř je to výtvarná dílna, lego a deskové hry.

Říjen

V průběhu října jsme ve družině sklidili úrodu Tří sester, analyzovali pěstitelský proces a vyhodnotili postup pro příští rok. Vyrobili jsme sušáky a zavěsili kukuřici na sušení, vysušili šustí, které budeme dále používat. pokračovali jsme na výrobě keramiky a procvičili pera dravců. Proběhla stopovačka s touto tématikou a vrcholem měsíční činnosti byla návštěva sokolníka s rarohy. Jinak stále mastíme lakros, uvnitř družiny nepřetržitě běží výtvarná dílna a sem tam máme pohovor na téma: Vzájemný respekt (rozbor situace a chování při konfliktu s druhými).

Listopad

Listopad nabídl ještě nádech babího léta a tak jsme strávili co nejvíce času venku. Hráli jsme lakros, fotbal, udělali pár výprav do lesa a natěžili tyče na kopí. Proběhla další návštěva sokolníka, tentokrát raroh jižní s jezdeckým výcvikem.

Podzim však již klepe na dveře a pomalu se stahujeme do vnitřních prostor ŠD. Věnujeme se zejména keramice. Probrali jsme si a postupně ověřujeme v praxi práci s engobami. Učíme se tónovat hlínu, techniku malby, leštění a všechny důležité technologie, abychom zvládli vyrobit společnou nádobu kultury jihozápadních národů z puebel. K tomu stále zdokonalujeme jemnou motoriku výrobou klasických červenicových hrnků a misek. Připravujeme se tak na jaro, kdy proběhne odložený venkovní výpal.

Prosinec

Spojením programů ve valné části prosince jsme byli nuceni omezit aktivitu programu Cesta Velké Matky. Strávili jsme nejvíce času venku při výpravách do lesa a při sportovních aktivitách. Ve chvílích, kdy šlo realizovat program, jsme dělali keramiku. Osvojili jsme si techniku leštění povrchu oblázkem a míchání a nanášení engob. Výpaly se povedly a tak jsme postoupili o další krok na CVM.

Leden

Provoz školní družiny byl provizorní, střídání karantén neumožnilo smysluplně provozovat program. Dokončili jsme pouze pár kousků keramiky kmene lidu Anasazi a doplnili si tak důležité zkušenosti v použití a výrobě černé engoby. Několik Mohykánů začalo plést lněné tašky.

Karel Janoušek, vychovatel ŠD I

Datum vložení: 10. 2. 2022 14:25
Datum poslední aktualizace: 14. 3. 2022 14:29

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

O svaté Anselmeně semeno do země.